Ako prežiť vzťah na diaľku (10 pravidiel)

Autor: Vladimir ml. Sevecka | 5.2.2011 o 11:13 | (upravené 5.2.2011 o 11:49) Karma článku: 11,60 | Prečítané:  15401x

Takmer väčšina z nás má v dnešnej dobe skúsenosť so vzťahom na diaľku. Či už osobnú skúsenosť alebo skúsenosť, ktorú prežil niekto z Vášho blízkeho okolia. Ja osobne prežívam vzťah na diaľku tiež a musím povedať, že všetko záleží len na tom, ako sa človek dokáže postaviť situácii a od toho, čo od vzťahu očakáva a čo všetko je ochotný do vzťahu vniesť. Podľa môjho názoru, nie je pravda, že vzťah na diaľku nie je vzťah, je to vzťah ako každý iný, len aby dokázali partneri čeliť novým prekážkam a taktiež prijímať nové radosti, musia sa prispôsobiť novým, nie už zabehnutým cestičkám vzťahu na "tesno". Čo je väčšinu zásadný problém, keďže nikto z neba múdri nespadol, čoho ani ja sám nie som výnimkou a stále mám čo doháňať.

Vzťah na diaľkuVzťah na diaľkuVladimir Sevecka

 

Preto som sa rozprával s priateľmi, ktoré takéto vzťahy prešli a prinášam Vám pár rád, ako prežiť vzťah na diaľku, čoho sa vyvarovať, ako si spríjemniť to, čo Vám takýto vzťah ponúka.

1. Vzťah musí mať plán na budúcnosť


Čo chcete dosiahnuť v partnerstve, stanoviť si svoje ciele, časový rámec a obdobie, kedy chcete byť už spolu, je veľmi dôležité. Myslím si, že ak partneri vo vzťahu na diaľku nemajú časový rámec a svoje ciele, je to najčastejší dôvod, prečo niektoré vzťahy na diaľku nefungujú. Musíme si uvedomiť, že sú len tri možnosti do budúcnosti:
-ona sa sťahuje k nemu
-on sa sťahuje k nej
-sťahujú sa spolu na nové miesto

Ak sa na tomto nebudete vedieť dohodnúť, tak sa radšej vzťahu na diaľku vyhnite, pretože bez vízie budúcnosti, kde ste spolu Vás Vaša neistota doženie skôr, ako si myslíte.

2. Pravidelne sa stretávať


Pravidelne v tomto prípade neznamená každý mesiac, či presne v tom istom období, ako by si niekto mohol myslieť. Čo je podstatné v tomto, je to, že si dopredu začnete plánovať, čo budete robiť spolu, keď sa stretnete. Návšteva múzea, kina, víkend strávený spoločne v hoteli, kde Vás nikto neruší. Nech je to už čokoľvek, ale nech je to niečo, čo Vám zosúladí spoločné myšlienky, keď nemôžete byť spolu a čoskoro tieto krátke stretnutia Vás spoja na celý život.

3. Využitie modernej technológie

Jednostranná komunikácia, tým mám na mysli bez fyzickej interakcie, môže byť niekedy viac citovo intenzívnejsia ako vo vzťahu na blízko. Jeden môj známi mi povedal, že aj keď už sú spolu, tak čo si zo vzťahu, keď neboli spolu každý deň preniesli do toho na blízko je: „že si sem tam zavolajú cez skype aj v práci, keď im to čas dovoľuje", pripomína im to, že vtedy sa nemohli stretnúť a teraz sa o to viac tešia jeden na druhého". Používanie telefónu , sa môže zdať ako zbytočná finančná záťaž, avšak si musíme uvedomiť, že investujeme sami do seba, čo sa nám viac ako dvakrát vráti. TIP: Dnes mi jeden kolega povedal, že pozerajú s priateľkou film spoločne, keď sú vo spojení na skype, že sám netušil, aké je to príjemné, neviem to ešte posúdiť, ale určite sem pridám príspevok, ako to dopadlo.TIP2: Spoločný kúpeľ, avšak pozor na nadmernú vlhkosť vzduchu a elektickú energiu, odporúčam napájanie PC len na batériu.

4. Píšte rozsiahle a intímne emaily

Otvorte sa úplne v tom, čo chcete napísať. Z osobnej skúsenosti musím povedať, že prečítať si krásny a intímny email od mojej partnerky je niečo neskutočné, dá Vám to silu na celý deň. TIP: Dôležité je, aby ste boli úprimný, nepredstierajte to, čo nie ste, pretože potom budete mať v sebe výčitky, či človek nesníva len o Vás, či vie, kto ste. Veľmi dôležité vo vzťahu na diaľku je absolútna úprimnosť a zhoda. Ak sa začnú vyskytovať nezrovnalosti, to čo potom môže nasledovať je takzvaná "automatizácia myšlienok", ktorá je súčasťou každého zdravého človeka. Myseľ začne dopĺňať nezrovnalosti či nezhody, ktoré predpokladá, že nie sú správne, alebo sú chýbajúce. To, čo si potom myslíme o svojom partnerovi nie je skutočnosť, ale predstava zmiešaná z našich predstáv, to, čo nám partner o sebe povedal a to ako ho vnímame, keď ste spolu v „non face" komunikácii.

5. Poslať písaný list

Nepodceňujte nádherný pocit, keď sa pozriete do svojej poštovej schránky a nájdete tam list od svojej lásky. Je to radosť, na ktorú v dnešnej dobe veľmi často zabúdame. No nehovoriac o tom, že je viac romantické poslať list ako email, ktorých dostávame denne desiatky až stovky. TIP: Kvalita papiera o Vás rozpráva tak isto ako to, čo je v liste napísané, môžete si kľudne vyrobiť aj vlastný, návodov je na internete neskutočne veľa.

6. Nestraťte nikdy vieru

Ľudia Vám povedia, že vzťah na diaľku nemôže prežiť. Dajte si pozor na skepsy, budú Vám to hovoriť najmä tí, ktorým to vo vzťahu na diaľku nevyšlo. Väčšina ľudí ma tendenciu veci okolo seba negovať a rozprávať o tom čo sa im nepodarilo.
TIP: Vravte si navzájom, "ver mi, to bude fungovať, musíme si veriť". Obaja ste vedeli, keď ste do vzťahu na diaľku vstupovali, že "nebude to také ľahké, drahá", ale dôležité je to, že veríte vo vašu lásku, potom vzdialenosť nie je problém. Tento bod je  najdôležitejší.

7. Vyhnite sa nebezpečným situáciám

V tomto je dôležité povedať, že dôvera je veľmi dôležitá a zásadná. Samozrejme všetko záleží na oboch partneroch, avšak zo skúsenosti priateľov, odporúčam sa vyhnúť situáciám, ktoré vytvárajú pokušenie, ktoré by mohlo odvrátiť vieru vo Vás vzťah. Začnú sa vo Vás vytvárať myšlienky, prečo tu sedím s niekým iným, prečo tu nemôže byt môj partner, je aj on s niekým? Povie mi o tom? Avšak dôležitá je aj voľnosť, len každý musí nájsť sám v sebe svoju hranicu, za ktorú si povie, že nepôjde pokiaľ nebude mať partnera pri sebe.

8. Dajte si pozor na žiarlivosť


Žiarlivosť je v podstate nedostatok dôvery a porozumenia. Je to neistota prenesená z minulosti, podľa ktorej porovnávame súčasnú situáciu vo vzťahu, je to už spomenutá automatizácia myšlienok, podľa ktorých porovnávame,  posudzujeme a predpokladáme chovanie v budúcnosti, ktoré nie je vždy pravdivé, prinajmenšom sa realite podobá, ako vajce k hviezde. Kľúčom je, zabudnúť na minulosť a myslieť na pekné veci, ktoré ste spolu prežili. Tak ako napísal renomovaný odborník na medziľudskú a vzťahovú komunikáciu Dale Carnegie: „dnešok má dosť starosti sám zo sebou, niesť ešte aj minulosť na svojich ramenách, by nezvládol nikto z nás".

9. Myslite o partnerovi pozitívne

Vždy predpokladajte, že Vás partner miluje, nepoddávajte sa vlastným myšlienkam, nemyslite na negatívne veci, ale radšej si prečítajte email od svojej lásky, ktorý je písaný len Vám a aby Vám v takejto situácií pomohol. To, čo je prekážkou, je takzvaná „non face" komunikácia, mimika, vôňa a dotyky sú to, čo nám dopĺňa našu komunikáciu. Hovorené slovo je len 20 percent z celkovej komunikácie, ktorú vnímame a keďže pri vzťahu na diaľku 80 percent komunikačných kanálov chýba, je o to ťažšie myslieť pozitívne. TIP: Uisťujte sa tím, že ak by nebolo niečo v poriadku, zistite to tak isto, len o niečo neskôr.

10. Neukončujte hovor hádkou


Tento bod je druhý najdôležitejší, radšej ukončíte hovor tak, že teraz sa nemôžete o tom rozprávať, lebo situácia vo Vás vyvoláva silné emócie. Sám z vlastnej skúsenosti musím povedať, že nie je ľahké, ale nielen že ublížite partnerovi, ale necháte priestor na domýšľanie si nereálnych skutočnosti, ktoré by inak nikoho nenapadli. TIP: Radšej položte hovor skôr ako príde k výmene názoru.

Mať vieru vo vzájomnú lásku a dôveru je to, čo potrebuje vzťah, nielen ten na diaľku a ak nájdete toto vo Vašom vzťahu, tak tieto pravidla nebudú pravidlami, ale len radou ako prejsť zo vzdialenosti jeden k druhému.

Vlastný postreh: Majte na pamäti, ak sa raz sami seba spýtate, či Vám vzťah na diaľku neberie viac ako Vám dáva, tak  si spomeňte na tieto slova, ktoré mi povedal jeden môj dobrý priateľ: „ keď  sa pre niečo veľmi trápime a dosiahneme to, tak si to potom, o to viac ceníme".

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan skončil v záverečnej etape na Tour Down Under tretí a vyhral bodovaciu súťaž

V etape triumfoval André Greipel, celkovým víťazom sa stal Daryl Impey.

SVET

Opäť si zavaril. Trump nevie skrývať, že je rasista

Trumpovi neveria, že nie je rasista.


Už ste čítali?